AKUPRESURA - REFLEKSOTERAPIA STÓP

Akupresura - refleksoterapia stóp
Akupresura - refleksoterapia stóp
Akupresura - refleksoterapia stóp

Nie istnieją choroby miejscowe czy choroby organów. Zawsze chory jest człowiek w całości.

Abram Zalmanow

W chwili, gdy człowiek po raz pierwszy postawił bosą stopę na Ziemi,  narodziła się, w sposób jak najbardziej naturalny : AKUPRESURA.
Chodzenie boso po nierównej powierzchni pobudzało receptory na stopach, które mają bezpośrednie połączenie z każdym organem i każdą częścią ciała. Stawianie kroków, czyli masaż i uciskanie receptorów, poprawiało pracę poszczególnych narzadów i uodporniało organizmy naszych przodków.
Ten dar natury nazwali  i zdefiniowali Chińczycy dopiero przed pięcioma tysiącami lat.  Pózniej odkrywali ten fenomen lub przyswajali go przedstawiciele innych rejonów świata.

     W tym samym czasie co akupresura, i równie naturalnie zrodziło się ziołolecznictwo ( fitoterapia) . Ten sam bosy człowiek, kierujacy się zdrowy odruchem, schylał się by zerwać rośliny, które dziś nazywamy warzywami, owocami, czy ziołami. Instyktownie wyczuwał, że dana roslina ma też inne dobroczynne właściwości i np. przykładał ją do rany, przeżuwał itp, itd.
      Tak działal instynkt samozachowawczy.

      Dziś przejmując wiele z mądrej spuścizny przodków i nakładjąc na to współczesne wyniki badań naukowych, Akupresura weszła do grupy naczelnych miejsc w terapii zdrowotnej, jak i diagnostyce; właśnie ze stopy.

      Na stopach występują receptory przekazujace informację o kondycji narządów całego ciała. Receptory te drogą nerwową docierają do pól czuciowych kory mózgowej. Jeżeli dany organ wewnętrzny znajduje się w stanie napięcia, zapalenia, lub jest w stanie chorobowym, nacisk na okreslony receptor wywoluje ból.
Masaż, palpacja tych punktów powoduje zwiekszenie ukrwienia i dotlenienia danego narządu a docelowo powrót do równowagi -  czyli stanu zdrowego.

      Pod koniec XIX wieku Anglik Henri Head i Rosjanin Grigorij Zacharin, podczas niezależnie prowadzonych badań udowodnili, że istnieje współzależność pomiędzy skórą ( powłoką skórną ) a narządami wewnętrznymi. Zatem, to co było jasne dla uzdrowicieli od dawien dawna, uzyskało dowód naukowy: Przy chorobach tych czy innych organów, określone strefy skórne stają się bardziej wrażliwe, a nawet bolesne.
Strefy skórne Zacharina - Heada zostały uznane w medycynie akademickiej. 
Nadto, uczeni stwierdzili, że na skórze występuje zmiana potencjału na długo przed pojawieniem się zmian chorobowych w narządzie.
Podstawą funkcjonowania odruchów trzewno - skórnych jest układ autonomiczny. To tak, jakby organizm z dużym wyprzedzeniem informował nas o zbliżającej się chorobie. Niestety, zmiany w strefach skórnych zwykle pozostają niezauważalne dla danej osoby, lub , co gorsza są lekceważone. Sytuacja kondycyjna - chorobowa narządów wewnetrznych zmienia stan a czasem wygląd stref sygnalizacyjnych.
Dużo cennych informacji uzyskujemy z występowania obrzęków, zaczerwień, swędzenia, bólu a także wystepowania brodawek, pryszczy oraz zmian łuszczycowych itp.

     Praktyka pokazuje, że zmiany występujące na powierzchni skóry a w sczególności reakcja na palpację ( nacisk ) na receptory stóp, są cenną i dokładną informacją o stanie zdrowia pacjenta.

     Na najbardziej szczegółowych mapach stref refleksów stóp znajdziemy wyraźnie zanaczone części składowe ciała człowieka: 

     KOŚCI, MIĘŚNIE, TKANKI,

     NARZĄDY ZMYSŁÓW, UKŁADY HORMONALNE,

     MÓZG, SERCE, UKŁAD LIMFATYCZNY,

     NARZĄDY ODDECHOWE,

     DROGI MOCZOWE,

     PRZEWÓD POKARMOWY.


     Punktów akupresurowych, których znajomość pozwala na skuteczne prowadzenie terapii wszystkich najważniejszych miejsc chorobowych człowieka jest 96.


     Refleksoterapia - leczniczy masaż stóp daje nadspodziewane rezultaty w następujących problemach zdrowotnych:


     -  alergie,
     -  astma,
     -  bóle głowy róznego pochodzenia w tym migreny,
     -  nerwobóle,
     -  bóle kręgosłupa w tym rwa kulszowa,
     -  niewydolność układu krążenia w tym stany pozawałowe i poudarowe,
     -  niewydolność układu trawienno- wydalniczego,
     -  system nerwowy - stresy, depresje,
     -  zapalenie układu moczowego w tym prostaty,
     -  zaburzenia hormonalne,
     -  dolegliwości menstruacyjne, mięśniaki.
     -  nadciśnienie,
     -  cukrzyca,
     -  schorzenia reumatyczne,
     -  zaburzenia snu,
     -  zaburzenia narządu wzroku i słuchu,
     -  nadczynność i niedoczynność tarczycy,
     -  zapalenie dziąseł, paradontoza,
     -  moczenie nocne,
     -  zatrucia pokarmowe,
     -  zaparcia, biegunki, wzdęcia,
     -  żylaki.

     

     Czas zabiegu od 30 do 40 minut.
     Godzinę przed zabiegiem dopuszczalne jest spożycie lekkiego posiłku.        
     Refleksoterapia - leczniczy masaż stóp szczególnie dobrze sprawdza się w chronicznych stanach chorobowych dzieci.
     

     
Nasze strony partnerskie: