MOKSOTERAPIA

Moksoterapia
Moksoterapia
Moksoterapia

Wiara w uzdrawiajacą siłę ognia utrzymywała się niemal u wszystkich narodów świata od zarania ich dziejów, a echa kultu ognia przetrwałay do dnia dzisiejszego.

prof. dr n. med. Zbigniew Garnuszewski

       „Ta metoda jest tak prosta, że aż zbyt łatwa, przez co wydaje się kłamstwem” - to słowa japońskiego lekarza Shima – taro Hara, który stosujac moksę w praktyce leczniczej - stosując ją również na sobie codziennie, dożył wieku 108 lat. 

       Moksoterapia stosowana jest od wieków w zabiegach leczniczych, jako zamiennik lub jako uzupełnienie akupunktury. 

       Według tradycji medycyny chińskiej, oddziaływanie moksy na cieplne punkty akupunkturowe, lub inne aktywne biologicznie punkty życiowe, powoduje  tonifikację czyli pobudzenie, harmonizację lub rozpraszanie nadmiarów Qi w meridianach – kanałach energetycznych. Oddziaływanie ciepłem na dobrane odpowiednio punkty akupunkturowe ogólnie mówiac pozwala poprawić kondycję całego organizmu, znormalizować krążenie krwi i wzmocnić układ odpornościowy. Właściwy dobór miejsc oddzialywania jest też doskonałą metodą likwidowania bólu.

       Oddziaływanie ciepłem nie jest jedynym sposobem oddziaływania moksy na organizm, bowiem działa ona na trzech płaszczyznach: 

  • termicznej: paląca się moksa wytwarza temperaturę ok. 600 st. C. Przyłożenie moksy w pobliżu BIOLOGICZNIE AKTYWNEGO PUNKTU powoduje podniesienie temperatury skóry do 130 st.C , a tkanki podskórnej do temp. ok. 56 st. C. To właśnie leczniczo oddziaływuje na płytkie jak i głebokie tkanki. Emisja ciepła następuje według odpowiednich technik operowania moksą. Oddziaływanie kieruje się na receptory cieplne ( termoreceptory ) oraz polimodalne ( czucie somatyczne ),
  • promieniowania podczerwonego: dobroczynne oddziaływanie moksy opiera się na emitowaniu światła widzianego jak również promieniowania podczerwonego. Podczerwień nazywana „ energią życia” wytwarzana jest przez słońce oraz organizmy żywe. Naświetlanie podczerwienią powoduje rozgrzanie od wewnątrz tkanki, rozszerzyć naczynia krwionośne, poprawić krążnie, zaktywizować enzymy. Powoduje także pozbywanie się z organizmu toksyn i wszelkich zanieczyszczeń. Dzieje się tak dlatego, że fale elektromagnetyczne wytwarzane przez podczerwień przenikają molekuły ciała, które absorbują w ten sposób energię z podczerwieni. Moksa dostarcza zyciodajnej energii do tkanek głębokich ponieważ w trakcie spalania wytwarza autofale w podczerwieni. Fale te mają bardzo wysoki poziom przenikliwości przez tkanki i inne materiały organizmu, dzięki czemu mogą dotrzeć do ich najgłębszych warstw.
  • oddziaływanie farmakologficzne: opiera się na właściwościach leczniczych substancji chemicznych ( nie sztucznych- syntetycznych ). Moksa podczas produkcji podlega procesowi dojrzewania w trakcie którego nasączana jest olejkami eterycznymi specjalnie dobranymi różnych roślin leczniczych. W tym otoczeniu leżakuje przez trzy, pięć lub osiem lat. Ta ostatnia nazywana jest „złotą moksą” Olejki eteryczne wydzielają się podczas spalania moksy nad punktem akupunkturowym i w ten sposób dostarczają lecznicze substancje organizmowi.
 

       Moksoterapia ma zastosowanie w terapiach leczniczych wielu chorób. Jest skuteczna w każdym stanie zwyrodnienia, procesach destrukcyjnych zachodzących w organizmie , a także skutecznie przeciwdziała  przedwczesnemu  starzenia się.

        Lista chorób i schorzeń w których od wieków uzyskuje się skuteczne wyniki terapeutycznez użyciem moksy  jest bardzo długa. W ostatnim okresie  naukowcy wykazali m.inn. że stosowanie moksy na odpowieni punkt meridianu PŻ 36 ( żołądka ) ma właściwości przeciwnowotworowe i dobroczynnie wpływa na układ immunologiczny. Punkt ten od wieków w Japonii uznawany jest za najlepszy punkt akupunkturowy długowieczności. Punkt ten jest uznawany w akupunkturze w różnych szkołach Wschodu jako miejsce stymulacji wspierającej witalność i umożliwia dluższe życie w zdrowiu. 

       Naturalnie moksoterapia ma zastosowanie rówież w terapiach dla dzieci.

 

       W gabinecie HirudoVita terapie z wykorzystaniem technik moksoterapii stosowane są jako zabiegi samodzielne ale zwykle włączane są w indywidualnie konstruowane programy terapeutyczne z użyciem wielu naszych sposobów prowadzących do zdrowia i pozbycia się bólu.

Nasze strony partnerskie: